Existuje mnoho lidí, kteří každý měsíc platí nemalé částky za svou životní pojistku. Když se jich ale někdo zeptá na podrobnosti, jen nejistě odpoví: Vím, že jsem pojištěný na smrt, na úraz a dál nevím. Neznalost jejich pojistky však může mít tragické následky v případě pojistné události.

Mnohé životní pojistky jsou příliš drahé. Ne vždy si totiž lidé zjistí informace o situaci na pojistném trhu, přitom můžou získat stejně kvalitní životní pojištění za výrazně levnější cenu. Další chybou bývá nezohlednění aktuálního životního období. Je zřejmé, že když má živitel rodiny malé děti, ztráta jeho příjmu by byla pro rodinu fatální. Situace se mění v případě, že už děti odrostly a jsou výdělečně činné – po finanční stránce by tedy pojistná událost nebyla stejně tragická.

Je zarážející, že přestože se finanční potřeby rodiny v čase mění, spousta pojištěných má nastavenou stejnou výši pojistné částky po celou dobu trvání pojistky. Výhodnější je zvolit pojistku s klesající tendencí. Pro nejvýhodnější životní pojistku nemusíte chodit nikam daleko. V nezávislém internetovém srovnávači Klik.cz obratem porovnáte nabídky trhu a sami si zvolíte tu nejlepší – bez nutnosti návštěvy kamenné pobočky.

Jak nastavit životní pojištění z hlediska pojistných částek?

S předchozími otázkami souvisí i výše životního pojištění, tedy na jaké částky se u životního pojištění pojistit. K tomu je potřeba si představit, jak by s životním stylem rodiny zamávala skutečnost, kdyby jeden z jejích živitelů zemřel, vážně onemocněl, stal se invalidou či se do konce života potýkal s trvalými následky úrazu.

Většina pojistných specialistů doporučuje pojistit se na částky ve výši tři- až pětinásobku čistého ročního příjmu. Pro ilustraci, člověk, který vydělává například dvacet tisíc korun čistého, bylo by vhodné, aby se pro případ smrti, invalidity, závažných onemocnění a trvalých následků pojistil alespoň na částku tři čtvrtě milionu korun. V případě, že jeho partnerka/partner vydělává méně či vůbec, je vhodné se pojistit ještě na vyšší sumu.

Pojištění pro případ smrti, invalidity, závažných onemocnění a trvalých následků jsou ta nejdůležitější rizika a neměla by chybět v žádné pojistce. Často se totiž stává, že lidé mají sjednanou pojistku na mnohá méně podstatná rizika, avšak jedno z těchto čtyřech pojištění jim chybí. Dalším častým nešvarem je podceňování rizika invalidity, přitom tato skutečnost může rodinným rozpočtem otřást nejvýrazněji. V případě, že se člověk stane nepohyblivým, většinou není schopný nadále vykonávat své dosavadní zaměstnání, avšak jeho životní náklady jsou stejné, v některých případech i vyšší. Takový člověk už nevydělává peníze, ale stále potřebuje živit, šatit, popř. si platit ošetřovatelku, která mu pomůže s každodenními úkony.

V pojišťovnické sféře mnohdy nastává situace, kdy je pojištěnec sice vzorně pojištěn na riziko smrti, ovšem u rizika invalidity má nějakou zanedbatelnou pojistnou částku, třeba jen sto tisíckorun. V takovém případě je na zvážení, zda si nezvýšit pojistnou částku u rizika invalidity. Invalidita rodinu většinou poznamená výrazněji než smrt.


Chcete mít jistotu při výběru správného pojištění? Využijte portál srovnátor a zvolte vhodné pojištění odpovědnosti přímo pro Vás.


- spozor -

magazín

Neplatíte za životní pojistku příliš? Zrevidujte si plnění